zari albastre

ZĂRI ALB ASTRE

Reușitele tuturor elevilor geniali de la „Mircea“ au fost premiate!

Reușitele tuturor elevilor geniali de la „Mircea“ au fost premiate!

Joi, în ziua glorioasă de 25 mai, Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“ din Constanța a sărbătorit trei evenimente spectaculoase: Înălțarea Domnului, Ziua Eroilor și Festivitatea de Premiere a Olimpicilor mirciști! Cine ar fi crezut vreodată într-o astfel de suprapunere spectaculoasă?

Aceasta este numai una dintre mulțimea de clipe neprețuite, trăite de-a lungul ceremoniei. Deschiderea episodului plin de performanțe istorice a fost pregătită cu multă atenție de:

  • Dima Nancu, reprezentantul elevilor în Consiliul de Administrație al colegiului;
  • Maria Stan, președintele Consiliului Școlar al Elevilor mirciști.

Cei doi elevi au fost urmați de domnul director Vasile Nicoară și de doamna director adjunct Janetta Bărăitaru, care au dirijat, ulterior, festivitatea cu mult simț de răspundere… și cu mult umor!

O oportunitate inedită i-a fost acordată lui Răzvan Mureanu de a-și etala vocea, care a impresionat publicul prin intrepretarea piesei „Lolita“ a artistului Arturo Buzzi-Peccia.

Colegiul a fost onorat de prezența domnului Inspector Școlar Județean, Sorin Mihai, și de a domnului președinte al Consiliului Județean Constanța, Mihai Lupu. Domniile sale au ținut să le transmită tuturor câteva gânduri de apreciere în legătură cu realizările colegiului și despre elevii care duc tradiția liceului mai departe.

Apoi, a urmat acordarea titulaturii de „profesorul anului“, un alt eveniment deosebit de important al ceremoniilor de premiere a olimpicilor de-a lungul timpului. Au răsunat aplauze furtunoase la pronunțarea numelui doamnei profesor Neicu Maria și la decorarea dumneaei cu acest premiu măreț!

Astfel, venise momentul pe care toți elevii, profesorii și părinții prezenți în sala Centrului Multifuncțional Educativ pentru Tineret „Jean Constantin“ îl așteptau: premierea olimpicilor!

Acordarea diplomelor a fost împărțită în două secvențe: primii care au urcat pe scenă au fost elevii premianți la olimpiadele profilului Real, urmați de cei care au reușit performanțe remarcabile la olimpiadele de profil Uman.

Cunoaște-i pe cei mai buni elevi ai colegiului!

Primii elevi premiați au fost cei care au excelat la Olimpiada de Matematică, prilej cu care țin să-i felicit, în numele întregii redacții a revistei, pe:

  • Carla-Teodora Dobre, din clasa a V-a;
  • George Culica-Dimitris, elev în clasa a V-a;
  • Tunar-Can Sonuvar, tot din clasa a V-a, toți trei fiind pregătiți de doamna profesor Cristina Petrea;
  • Ștefan Patrichi, elev în clasa a IX-a, a fost îndrumat de doamna profesor Gabriela Constantinescu;
  • Bogdan-Cristian Doroftei, din clasa a X-a, a fost pregătit de către domnul profesor Florian Gache;
  • Andrei-Patrick Cioranu, de la clasa a X-a, fiind pregătit de domnul profesor Nelu Chichirim;
  • David Georgescu, elev în clasa a XI-a, a fost îndrumat de doamna profesor Alina Dermengiu;
  • Bianca Pitu, din clasa a XII-a, susținută de doamna profesor Gabriela Constantinescu.

Mai departe, au urcat pe scenă ceilalți elevi de excepție, care s-au remarcat la celelalte olimpiade ale profilului Real:

Olimpiada de Informatică

Toți elevii sunt în clasa a IX-a și au fost pregătiți intensiv de doamnele profesor Daniela Răvoiu și Mihaela Gearâp:

  • Andrei-Rareș Tănăsescu;
  • Robert-Mădălin Oprea;
  • Andrei-Sebastian Drăgulescu;
  • Ștefan Patrichi.

Olimpiada de Fizică

  • Dinu-Matei-Ionuț Oancea-Vladu, elev în clasa a VI-a, îndrumat de către doamna profesor Neicu Maria;
  • Antonio-Ioan Stoica, din clasa a VIII-a, a fost pregătit de către doamna profesor Neicu Maria;
  • Ali Baris Yildirim, elev în clasa a IX-a, fiind îndrumat de către domnul profesor Ilhan Nasurla;
  • Bogdan-Cristian Doroftei, din clasa a X-a, susținut de doamna profesor Adina Dogărescu;
  • Atanasie Teo Șuțu, de la clasa a X-a, pregătit de către doamna profesor Adina Dogărescu;
  • Bogdan-Ștefan Pavel, elev în clasa a IX-a, a fost îndrumat de domnul profesor Lucian Oprea.

Echipa TOMIS 9, care a participat la competiția europeană CanSat, sub coordonarea domnului profesor Ion Băraru:

  • Alexandru-Rareș Târhoacă, de la clasa a XI-a;
  • Andrei-Patrick Cioranu, elev în clasa a X-a;
  • Vlad-Andrei Luțai, din clasa a IX-a;
  • Eric-Andrei Ibraim, elev al clasei a IX-a;
  • Cristina-Loredana Popescu, de la clasa a IX-a;
  • Iarina Ana-Maria Georgescu, elevă în clasa a IX-a.

Olimpiada de Biologie

La această olimpiadă, colegiul a avut cei mai mulți reprezentanți la etapa națională din toate celelalte olimpiade:

  • Ioana Crijman, elevă în clasa a XII-a;
  • Ștefania Iordachi, din clasa a XII-a ;
  • Liviu-Andrei Ferariu, de la clasa a XI-a;
  • Ioana-Bianca Constantin, elevă în clasa a XI-a, toți patru fiind pregătiți de către domnul profesor Reihan Curti Hasan;
  • Iarina-Ana Maria Georgescu, elevă în clasa a IX-a;
  • Ioana Șerban, de la clasa a X-a;
  • Robert-Marian Pintilei, elev al clasei a X-a;
  • Alexandra Socianu, din clasa a X-a, au fost îndrumați de doamna profesor Adriana Popescu;
  • Ana Maria Comsa, din clasa a IX-a;
  • Răzvan-Anton Mureanu, de la clasa a IX-a;
  • Andreea-Liliana Pavel, elevă a clasei a IX-a;
  • Radu Comaniță, elev în clasa a XII-a, au fost susținuți îndelung de către doamna profesor Loredana Tănase.
Radu Comaniță s-a calificat, de asemenea, și în lotul lărgit al României! La festivitate, Radu a avut parte și de o surpriză inedită din partea direcțiunii colegiului: a fost admis la Universitatea Ruprecht-Karls-Heidelberg!

Olimpiada de Chimie

  • Stoica Antonio-Ioan, elev în clasa a VIII-a, a fost îndrumat de doamna profesor Monica Dumitru;
  • Alexandru Dima, de la clasa a X-a;
  • Andreea Vintilescu, din clasa a X-a, au fost pregătiți de doamna profesor Doina Bălașa;
  • Cosmin Nazîru, elev în clasa a X-a, fiind îndrumat de doamna profesor Gabriela Maeschi;
  • David Georgescu, din clasa a XI-a, pregătit de doamna profesor Monica Dumitru;
  • Anne-Marie-Denisa Nistor, elevă în clasa a XI-a, a fost îndrumată de către doamnele profesor Monica Dumitru și Gina Marin.

Olimpiada de TIC

  • Răzvan-Nicușor Robescu, din clasa a IX-a, fiind pregătit de doamna profesor Gabriela Dumitrof.

Concursul Național de Matematică aplicată „Adolf Haimovici“

  • Ali-Bariș Yildirim, din clasa a IX-a, sub îndrumarea doamnei profesor Reghina Borcilă;
  • Marius Oprea, elev în clasa a X-a, fiind pregătit de domnul profesor Nelu Chichirim;
  • Ștefan-Gabriel Mina, de la clasa a XII-a, a fost îndrumat de doamna profesor Reghina Borcilă.

Concursul Național de Chimie „Lazăr Edeleanu“

  • George Răzvan Boteanu, de la clasa a IX-a, îndrumat de doamna profesor Doina Bălașa;
  • Elvira Carabinovici, elevă în clasa a X-a, a fost pregătită de doamna profesor Gabriela Maeschi;
  • Alexandru Dima, din clasa a X-a, fiind îndrumat de doamna profesor Doina Bălașa;
  • Omar El Seedy, elev al clasei a X-a, pregătit de doamna profesor Doina Bălașa;
  • Cristian-Matei Mocanu, din clasa a VII-a, îndrumat de doamna profesor Gina Marin;
  • Vlad Alexandru Nanu, de la clasa a X-a, a fost îndrumat de doamna profesor Gabriela Maeschi;
  • Cosmin Nazîru, din clasa a X-a, a fost susținut de doamna profesor Gabriela Maeschi;
  • Cristian Petrec, elev al clasei a X-a, a fost pregătit de doamna profesor Doina Bălașa;
  • Iulia-Ștefania Sârbu, de la clasa a VII-a, fiind pregătită de doamna profesor Gina Marin;
  • Ana-Maria Elisabeta Stancă, din clasa a X-a, a fost îndrumată de doamna profesor Gabriela Maeschi;
  • Andreea-Bianca Strîmbeanu, elevă în clasa a X-a, fiind îndrumată de doamna profesor Monica Dumitru;
  • Andreea Elisa Vintilescu, de la clasa a X-a, îndrumată de doamna profesor Doina Bălașa;

Decorarea premianților de la olimpiadele profilului real a fost urmată de o pauză animată de Rebeka Panțiru, care le-a cântat celor din sală piesa „Fallin’“ compusă de Alicia Keys și „As It Was“ de Harry Styles.

Ulterior, au fost premiați elevii care s-au remarcat la olimpiadele profilului Uman:

Olimpiada de Lingvistică

  • Ema Apostol, de la clasa a X-a;
  • Mihai Banioti, elev în clasa a XII-a, au fost îndrumați de doamna profesor Anca-Evelina Cîrligeanu;
  • Maria Stan, elevă în clasa a XI-a, a fost pregătită de către doamna profesor Mirela Ghinea;

Olimpiada de Limbă și literatura română​

  • Petru Blacioti, din clasa a VI-a, fiind îndrumat de doamna profesor Alina Chiriac;
  • Radu-Vladimir Răceală, elev în clasa a XII-a, a fost pregătit de doamna profesor Anca-Evelina Cîrligeanu.

Olimpiada „Lectura ca abilitate de viață“

  • Raluca Niță, de la clasa a XI-a, a fost îndrumată de doamna profesor Luminița Radu;
  • Meriem Ali-Derviș, elevă în clasa a X-a, fiind pregătită de doamna profesor Amalia-Maria Roșioru.
  • Ilaria-Ioana Todiraș, de la clasa a IX-a, au fost pregătiți de doamna profesor Anca-Evelina Cîrligeanu;

Olimpiada de Limbă engleză

  • Șerban-Alexandru Fifere, din clasa a X-a, a fost susținut de doamna profesor Lavinia Maria Mircea;
  • Andrada Pariza, elevă în clasa a X-a, fiind îndrumată de doamna profesor Daniela Crăciun

Olimpiada de Limbă franceză

  • Ana-Maria Babu, elevă în clasa a X-a, a fost pregătită de doamna profesor Daniela-Liliana Stoica;
  • Sara Veli, din clasa a XI-a, fiind susținută de doamna profesor Elena-Cristina Zaharia;
  • Andreea-Bianca Ștefan, elevă în clasa a XII-a, îndrumată de către doamna profesor Janetta-Daniela Bărăitaru;
  • Bianca-Ioana Ilie-Șerban, de la clasa a XI-a, a fost pregătită de doamna profesor Florentina Gheorghe.

Olimpiada de Limbă germană modernă

  • Maria-Andreea Petrea, din clasa a VIII-a, înscrisă la nivelul B1, a fost pregătită de doamna profesor Lilia Cuciuc;
  • Ioana Cernat, elevă în clasa a IX-a, înscrisă la nivelul B2, a fost îndrumată de doamna profesor Sibel Meliya Mustafa;
  • Bianca-Maria Herenciuc, de la clasa a X-a, înscrisă la nivelul B2;
  • Sara Brighidovici, elevă în clasa a X-a, înscrisă la nivelul B2, fiind pregătite de doamna profesor Lilia Cuciuc;
  • Alexandru-Rareș Târhoacă, din clasa a XI-a, înscris la nivelul C1, a fost susținut de doamna profesor Cora Târhoacă.

Olimpiada de Limbă turcă

  • Elif Aksoy, de la clasa a IX-a;
  • Ebru Nazli Sonuvar, din clasa a IX-a;
  • Meriem Ali-Dervis, de la clasa a X-a, au fost îndrumate de doamna profesor Iomer Subihan .

Olimpiada de Limbă neogreacă

  • Ana-Sophia Teodoru, din clasa a XII-a, pregătită de doamna profesor Angelica Opaiț.

Olimpiada de Limbă Rromani

  • Felicia-Gabriela Costache, de la clasa a XI-a, a fost susținută de domnul profesor Ciprian Costache.

Olimpiada de Limbă Latină

  • Matei-Gabriel Cealera, de la clasa a VII-a, a fost susținut de doamna profesor Irina-Alina Pavel.

Olimpiada de Geografie

  • Eduard Paul Gavrilă, elev în clasa a VIII-a, a fost îndrumat de doamna profesor Oana Matei.

Olimpiada de Logică, argumentare și comunicare

  • Andrei-Alexandru Brașoveanu, din clasa a IX-a, a fost pregătit de doamna profesor Camelia Mihai.

Olimpiada de Psihologie

  • Sînziana Lefter, din clasa a XII-a;
  • Miruna Bărăscu, elevă în clasa a XII-a, au fost îndrumate de doamna profesor Aliss Andreescu.

Olimpiada de Filosofie

  • Ciprian-Marian Munteanu, din clasa a XII-a;
  • Iarina Chivu-Miron, de la clasa a XII-a, fiind pregătiți de doamna profesor Aliss Andreescu.

Olimpiada de Economie

  • Dimitri-Ianis Caciandone, elev în clasa a XII-a, fiind îndrumat de doamna profesor Ingrid-Alina Köber.

Olimpiada de Astronomie și Astrofizică

  • Andrei-Patrick Cioranu, elev în clasa a X-a, a fost îndrumat de domnul profesor Ilhan Nasurla;
  • Bogdan-Cristian Doroftei, din clasa a X-a, fiind pregătit de doamna profesor Adina Dogărescu.

Olimpiada de Științe pentru juniori

  • Antonio-Ioan Stoica, de la clasa a VIII-a, îndrumat de doamnele profesor Adina Bătrânca, Monica Dumitru și Maria Neicu;
  • Iarina Georgescu, elevă în clasa a IX-a, a fost pregătită de doamnele profesor Adriana Popescu, Gabriela Maeschi și de domnul profesor Ilhan Nasurla.

Olimpiada Interdisciplinară Științe ale Pământului

  • David Georgescu, elev în clasa a XI-a, a fost pregătit de stimații profesori Monica Dumitru, Adina Dogărescu, Reihan Curti Hasan, Aurelia Dănilă.

Olimpiada Interdisciplinară de Limbă și literatură română și Religie „Cultură și spiritualitate“

  • Elena Câmpan, de la clasa a V-a, îndrumată de doamna profesor Anișoara-Crina Martinescu și de domnul profesor Eduard-George Mindirigiu;
  • Anna-Ioana Buzoiu, din clasa a VII-a, fiind susținută de doamna profesor Alina Chiriac și de doamna profesor Daniela Stan.

Olimpiada de Religie – Cult Musulman în Limba turcă

  • Ebru Nazli Sonuvar, din clasa a IX-a;
  • Meriem Ali-Dervis, de la clasa a X-a, au fost pregătite de domnul profesor Yildiz Kenan.

Înainte de acordarea premiilor sportivilor de performanță ai colegiului, publicul s-a bucurat să o audă pe Emma Mangiurea interpretând piesa „Skyfall“ a faimoasei Adele.

Olimpiada Națională a Sportului Școlar

  • George-Sebastian Grasu, Sergiu Ion, Ștefan Gabriel Mina, Mircea Theodor Popovici, Stere-Dumitri Cușu, David-Cristian Dinicu, Rareș Mihai Gospodin, Andrei Munteanu, David-Mihai Popescu, Andrei-Victor Durea Andrei-Victor Durea, echipă participantă la volei masculin pentru clasele X-XII, fiind îndrumată de doamna profesor Viorica Lupașcu – citește mai multe despre performanța lor la nivel regional aici;
  • Maria David, Ana Andreea Durbală, Anastasia Fedulov, Ioana Frecuș, Irina Macovei, Ioana Matei, Daria Maria Mîță, Maria Stan, Ioana Șerban, Evelin-Andreea Vîjială Evelin-Andreea Vîjială, grup înscris la baschet feminin pentru clasele IX-XI, pregătit de doamna profesor Aurelia Dincă – reușită despre care poți afla mai multe aici;
  • Mihai Călințaru (căpitan), Mihai Avram, Andrei Călințaru, Denis Cioară, Andrei Dobre, Rareș Dumitrescu, Idris Gafar, Rareș Moise, Răzvan Ocheșel, Denis Pață, echipă înscrisă la baschet masculin pentru clasele IX-XI, coordonată de domnul profesor Gheorghe Moraru – vezi cum s-au descurcat aici;

Poveste haioasă despre performanța istorică a băieților de la baschet – locul al treilea la etapa națională!

Domnul director, Vasile Nicoară, a împărtășit un gând plin de valoare, de însemnătate și de umor deopotrivă:

  • „Acum 30 de ani, când domnul Gheorghe Moraru era directorul adjunct al colegiului, la etapa națională la baschet ne-au bătut de ne-au rupt, dar măcar am văzut mănăstirile, acum, la această etapă națională, am câștigat multe meciuri, dar n-am mai văzut mănăstiri“.

Reușitele remarcabile ale mirciștilor și la șah!

În colegiul nostru nu sunt genii doar la matematică, chimie sau fizică, ci și la renumitul „sport al minții“. Iată elevii participanți la etapa națională la șah:

  • Mircea Cazan, elev în clasa a VIII-a;
  • Ana-Marina Caraghete, din clasa a VI-a, au fost pregătiți de doamna profesor Adriana Ghețea;
  • Maria Anghel, de la clasa a XII-a, fiind îndrumată de doamna profesor Aurelia Dincă.

Maria a redactat și un articol care poate fi citit în noua revistă lansată, în care amintește că a participat la „peste zece Campionate Europene și Mondiale“ și împărtășește un slogan plin de farmec: „Nobody ever won a chess game by resigning“.

Mințile creative și pline de curiozitate despre care am scris în aceste rânduri au știut cum să aplice zicala de mai sus în contexte în care dorința arzătoare a fost mai puternică decât părerea celor din jur. Și, până la urmă, la asta se rezumă toate poveștile de succes despre care poți citi pe site-ul nostru sau oriunde în altă parte.

Toți elevii, domnii și doamnele profesor, direcțiunea și întreaga echipă, care alcătuiesc Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“ din Constanța, și-au investit toate puterile înspre a transforma viziunea prezentată mai sus în realitate. Și de aceea, cititorule, ai astăzi ocazia să citești acest articol.

Gândește-te doar cum te-ar influența pe tine această mentalitate, pe care o descriem, more or less, în fiecare text pe care îl producem la „Zări Alb Astre“. Despre asta este vorba: 

  • pe lângă faptul că promovăm realizările absolut fascinante pe care unii oameni le pot obține, datoria noastră este să te inspirăm și pe tine să excelezi în domeniul care contează pentru tine cu adevărat.

Un rând de aplauze pentru toate personalitățile menționate de-a lungul articolului, jos pălăria. Redacția le ține pumnii pentru a reuși performanțe din ce în ce mai mari, mult success celor care, pe lângă olimpiade, urmează să susțină și probele examenului de Bacalaureat și multă baftă ție, cititorule, înspre a folosi energia motivațională din acest articol cumpătat.

Sursă foto: Alexandru-Rareș Târhoacă și Florin-Adrian Aioanei, fotografi

Citește și: Eveniment inaugural la Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“ din Constanța: Lansarea unui nou număr al revistei „Zări Alb Astre“ și inaugurarea Bibliotecii Virtuale

4.7 3 voturi
Article Rating
Abonează-te
Anunță-mă despre
0 Comments
Feedback-uri inline
Vezi toate comentariile

Cele mai recente articole

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner